Kobietom w ciąży i ich rodzinom, w tym rodzinom, w których przyjdzie albo przyszło na świat ciężko chore dziecko, tj. dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą jego życiu, przysługują uprawnienia w ramach ustawy z dnia 4 listopada 2016r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Informator o w/w uprawnieniach dostępny jest na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Wsparcie rodzin
Rodzina w określonych w/w ustawą sytuacjach jest uprawniona do poradnictwa w zakresie:
1) przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka;
2) wsparcia psychologicznego;
3) pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych;
4) dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.
Poradnictwo w zakresie, o którym mowa wyżej, dla kobiet posiadających dokument potwierdzający ciążę, ich rodzin lub rodziny z dzieckiem posiadającym zaświadczenie lekarskie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, koordynowane jest przez asystenta rodziny.
Koordynacja ta polega na:
Podmioty odpowiedzialne za realizację wsparcia, obowiązane są do współpracy z asystentem rodziny w zakresie przekazywania informacji na jego wniosek o możliwym do zrealizowania przez te podmioty wsparciu.
Jednorazowe świadczenie pieniężne