Podejmowanie interwencji w środowisku wobec osoby dotkniętej przemocą domową odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą domową.
Kto może założyć „Niebieską Kartę”?
Przedstawiciele:
- Jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (ośrodek pomocy społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie, dom pomocy społecznej, ośrodek interwencji kryzysowej, regionalny ośrodek polityki społecznej, placówka specjalistycznego poradnictwa, ośrodek wsparcia);
- Gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych
- Policji
- Oświaty (żłobek, przedszkole, szkoła, placówka oświatowo-wychowawcza, placówka opiekuńcza)
- Ochrony zdrowia (ośrodek zdrowia, przychodnia, poradnia, szpital). Przedstawicielem ochrony zdrowia uprawnionym do działań jest osoba wykonująca zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna i ratownik medyczny.
Przebieg procedury „Niebieska Karta”
Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” przez przedstawiciela jednego z podmiotów, o których mowa wyżej, w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową.
W przypadku braku możliwości wypełnienia formularza „Niebieska Karta – A” z uwagi na nieobecność osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową, stan jej zdrowia lub ze względu na zagrożenie jej życia lub zdrowia, wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” następuje niezwłocznie po nawiązaniu bezpośredniego kontaktu z tą osobą lub po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej jego wypełnienie.
W przypadku gdy nawiązanie bezpośredniego kontaktu z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową jest niewykonalne, wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” następuje bez udziału tej osoby.
Wszczynając procedurę, podejmuje się działania interwencyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową.
Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta – A” osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową, przekazuje się formularz „Niebieska Karta – B”.
Przekazanie wypełnionego formularza „Niebieska Karta – A” do zespołu interdyscyplinarnego następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia wszczęcia procedury.
Formularz „Niebieska Karta – A” niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia jego otrzymania, przekazywany jest grupie diagnostyczno-pomocowej.
Na posiedzeniu członkowie grupy diagnostyczno-pomocowej w obecności zaproszonej osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową, dokonują analizy sytuacji rodziny i wypełniają formularz „Niebieska Karta – C”.
Niestawiennictwo osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową, nie wstrzymuje prac grupy diagnostyczno-pomocowej.
Członkowie grupy diagnostyczno-pomocowej wypełniają formularz „Niebieska Karta – D” w obecności osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc domową.
Dziecka nie zaprasza się na posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy diagnostyczno-pomocowej.
W ramach procedury pracownik socjalny jednostki organizacyjnej pomocy społecznej:
W ramach procedury funkcjonariusz Policji:
Do zadań zespołu interdyscyplinarnego należy:
tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych w szczególności przez:
Do zadań grup diagnostyczno-pomocowych należy w szczególności:
Zakończenie procedury „Niebieska Karta”